Długie weekendy i dni wolne od pracy, czyli jak zaplanować urlop w 2024 roku

Jak zaplanować urlop w 2024 roku, żeby najlepiej na tym skorzystać? Kiedy wypadają długie weekendy? Jaki hotel ze spa wybrać na odpoczynek w górach?

Rok 2024 przyniesie ze sobą 251 dni roboczych oraz 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Dodając do tego wszystkie weekendy i święta, czeka nas 115 dni wolnego do pracy. Stosując jednak pewne triki z wykorzystaniem przysługującego pracownikowi urlopu, czas odpoczynku można wydłużyć jeszcze bardziej.

Jak zaplanować urlop w 2024?

Wielu z nas pierwszy urlop w 2024 roku zacznie feriami zimowymi. A chyba nie ma nic lepszego niż tydzień lub dwa spędzony w zaśnieżonych bajkowych górach, w przyjemnym obiekcie ze spa i stokiem narciarskim obok. Oczywiście jest też druga grupa urlopowiczów, którzy chcąc złapać promienie słoneczne wybiorą się w dalekie zagraniczne podróże. Niemniej jednak szusując po stoku też można się całkiem nieźle opalić. A w słoneczne dni wręcz wskazane jest użycie kremu z filtrem na twarz.

Okres ferii zimowych to doskonały moment, by rozpocząć naukę jazdy na nartach, snowboardzie lub skiturach. Tego rodzaju aktywność fizyczna niesie ze sobą liczne korzyści dla zdrowia i kondycji fizycznej. Ćwiczenia na świeżym powietrzu pozwalają wzmocnić mięśnie, poprawić równowagę i koordynację oraz zwiększyć wytrzymałość. Ponadto, kontakt z naturą oraz możliwość spędzenia czasu na śniegu sprzyjają także poprawie nastroju i redukcji stresu, co przekłada się na ogólny stan psychiczny i emocjonalny.

Jak zaplanować urlop w roku 2024, by osiągnąć maksymalne korzyści? Chcąc wydłużyć sobie okres odpoczynku warto dokładnie przyjrzeć się, jak wygląda kalendarz w 2024 roku. Dla przykładu, biorąc urlop 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja możemy wydłużyć długi weekend majowy aż do 9 dni!

jak zaplanować urlop w górach w 2024 roku

Dni wolne od pracy (święta państwowe i kościelne) w 2024 roku

1 stycznia, poniedziałek – Nowy Rok

6 stycznia, sobota – Trzech Króli 

31 marca, niedziela – Wielkanoc

1 kwietnia, poniedziałek – Poniedziałek Wielkanocny, Prima Aprilis

1 maja, środa – Międzynarodowe Święto Pracy

3 maja, piątek – Święto Konstytucji 3 Maja

30 maja, czwartek – Boże Ciało

15 sierpnia, czwartek – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada, piątek – Wszystkich Świętych

11 listopada, poniedziałek – Narodowe święto Niepodległości

25 grudnia, środa – Boże Narodzenie

26 grudnia, czwartek – Boże Narodzenie

31 grudnia, wtorek – Sylwester

Długie weekendy, czyli kiedy najlepiej zaplanować krótki urlop

30 grudnia 2023 – 1 stycznia 2024,

30 marca 2024 – 1 kwietnia 2024,

3 maja 2024 – 5 maja 2024,

1 listopada 2024 – 3 listopada 2024,

9 listopada 2024 – 11 listopada 2024

Jak zaplanować i spędzić urlop wakacyjny lub długi weekend w górach?

Wyjazd w góry to idealne rozwiązanie o każdej porze roku. Zarówno zimą, gdy można cieszyć się sportami zimowymi, jak i latem, kiedy górskie szlaki zachęcają do wędrówek i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Natomiast wiosną i jesienią góry prezentują swoje piękno poprzez zmieniającą się przyrodę oferując równocześnie spokój i możliwość relaksu z dala od zgiełku miejskiego życia.

Aby w pełni cieszyć się urokami urlopu w górach, warto zaplanować wyjazd poza okresami największego natężenia turystycznego. Wówczas ceny hoteli, kwater i noclegów są niższe, a co najważniejsze, unikamy tłumów turystów oblegających popularne miejsca, takie jak np. deptak w Zakopanem. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór mniej uczęszczanego miasta o równie urokliwym charakterze, na przykład Wisły. Wisła jest znana przede wszystkim z powodu Adama Małysza. To tutaj, w Wiśle Malince, znajduje się skocznia nosząca jego imię.

Wisła zimą, licznymi stokami narciarskimi, zachęca do szusowania, a latem nęci licznymi ścieżkami, po których spacerując można oderwać się od wszystkiego. Warto również zaznaczyć, że miasto to ma bardzo dobrze rozwiniętą ofertę kulturalną. Nie ma miesiąca bez atrakcji. W okresie letnim odbywa się tu bardzo popularny Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry oraz Tydzień Kultury Beskidzkiej. Warto przed planowaniem urlopu spojrzeć na oficjalną stronę miasta i sprawdzić kalendarz wydarzeń. Dzięki temu można połączyć wypoczynek w górach i kulturę w jednym wyjeździe.

Hotel spa na długi weekend

Oczywiście, wybór terminu urlopu oraz miejsca jest kluczowy, niemniej równie istotna jest decyzja dotycząca tego, w którym hotelu chcemy się zatrzymać. Dobrze jest zwrócić uwagę na różnorodne udogodnienia oferowane przez hotel, takie jak komfortowe pokoje, dostępność restauracji, czy też dodatkowe atrakcje takie jak basen lub spa. Wybór odpowiedniego hotelu może znacząco wpłynąć na komfort pobytu.

Jeśli marzy Ci się błogi relaks w obiekcie dla dorosłych z basenem i strefą spa, zapraszamy do Panoramy Górskiej w Wiśle Malince. Panorama Górska to obiekt dla dorosłych, więc w strefie basenowej nie musisz znosić krzyków i hałasów maluchów. Tu odpoczniesz wsłuchując się w śpiew ptaków. Podczas śniadania nie musisz martwić się tym, że kochany brzdąc ściągnie ze stołu jedzenie lub obije się o twoje nogi, akurat wtedy, gdy ty będziesz zmierzać do stolika z gorącą herbatą. Hotele dla dorosłych to możliwość komfortu i odpoczynku, który należy się każdemu. 

Panorama Górska posiada wygodne i przytulne pokoje z widokiem na góry. Codziennie z rana serwowane jest smaczne, domowe śniadanie, którym można się cieszyć również na drewnianym tarasie otoczonym drzewami. Z tarasu zresztą mamy piękny widok na zewnętrzną część spa, ukrytą w nietuzinkowych domkach. Jest tam sauna sucha, jacuzzi i grota solna. Na zewnątrz znajduje się także podgrzewany basen. W budynku na gości czekają: bezchlorowe jacuzzi, sauna mokra oraz gabinet zabiegów spa. W okresie zimowym goście mogą również korzystać z narciarni. Resort znajduje się tuż obok dwóch ośrodków narciarskich.

Jeśli więc długi weekend lub urlop zimowy chcesz spędzić w górach, w ciszy i spokoju, wybierz dogodny termin i odwiedź Panoramę Górską Resort&Spa Wisła.