Saunowanie – zalety, zasady i noclegi w górach

Saunowanie niesie ze sobą wiele zalet, które znali i praktykowali już ludzie w starożytności. Warto zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym poświęcić swój czas na regularne korzystanie z sauny. Czym jest saunowanie beztekstylne? Jakie zasady obowiązują w saunie i gdzie znaleźć ciekawe noclegi z sauną w górach?

Każda hotelowa strefa spa obowiązkowo posiada saunę. Zazwyczaj suchą, zwaną fińską oraz mokrą. Basen i sauna to wręcz konieczność w hotelach, które są nastawione na gości uprawiających turystykę saunową. Dlaczego tak wiele osób kocha saunowanie? Jakie są zalety i zasady saunowania? Przeczytaj nasz krótki przewodnik po saunowaniu. 

Sauna sucha czy mokra – co wybrać?

Na początku pomożemy odpowiedzieć na pytanie, jaką saunę wybrać – suchą czy mokrą. Każda z nich ma swoich zwolenników. Sauna sucha, zwana też sauną fińską, charakteryzuje się bardzo niską wilgotnością powietrza, zazwyczaj poniżej 20%. Temperatura w saunie suchej może osiągać od 70 do 100 stopni Celsjusza. Natomiast sauna mokra, znana również jako sauna parowa lub turecka, posiada wyższą wilgotność, zazwyczaj oscylującą w granicach 40-100%. Temperatura w saunie mokrej jest zazwyczaj niższa niż w saunie suchej, waha się między 40 a 60 stopniami Celsjusza. Jak napisaliśmy wyżej sauna sucha wywodzi się najprawdopodobniej z dalej północy. Sauna mokra z kultury rzymskiej i w dawnych czasach pełniła po prostu funkcję łaźni, w której mieszkańcy dbali o higienę. 

Saunowanie (sauna turecka) – zalety

Saunowanie przynosi szereg korzyści dla zdrowia, ponieważ pomaga w detoksykacji organizmu poprzez intensywne pocenie się. Regularne korzystanie z sauny poprawia krążenie krwi, co może wspierać zdrowie serca i układu krążenia. Ponadto, saunowanie może pomagać w relaksacji mięśni, zmniejszeniu napięcia i stresu, co korzystnie wpływa na ogólny stan emocjonalny i psychiczny. 

Ponieważ saunowanie otwiera pory skóry i wspomaga jej oczyszczanie, może to przyczynić się do poprawy wyglądu skóry oraz redukcji stanów zapalnych czy trądziku. Dodatkowo, regularne sesje w saunie mogą wspomagać odporność poprzez stymulowanie produkcji białych krwinek, które pomagają w walce z infekcjami. 

Poza tym, sauna to doskonałe miejsce na relaks, a w połączeniu z aromatami i olejkami staje się też miejscem aromaterapii. 

Poprawne saunowanie, czyli zasady

Saunowanie beztekstylne to jedna z podstaw. Niestety, zwłaszcza w aquaparkach często spotyka się osoby, które korzystają z sauny w stroju do kąpieli. Takie zachowanie jest po prostu nie tylko, że niewłaściwe, bo niezgodne z zasadami, ale też niebezpieczne dla organizmu. W saunie otwierają się pory skóry, dzięki czemu nie tylko następuje łatwiejsze wydalanie produktów przemiany materii, ale również wchłanianie. Tymczasem tekstylia zawierają jednak dużo sztucznych składników i chemii, która wnika w skórę.

Jakimi innymi zasadami kierować się podczas saunowania?

1. Nawodnienie. Przed wejściem do sauny oraz po jej opuszczeniu należy pić odpowiednią ilość wody, ponieważ intensywne pocenie się może prowadzić do odwodnienia organizmu.

2. Ile cykli w saunie? Początkujący powinni rozpoczynać od krótszych sesji i stopniowo wydłużać ten czas. Optymalnie jeden cykl to nagrzewanie, prysznic/schłodzenie i odpoczynek. Jeśli w saunie spędzasz 15 minut, tyle samo musisz poświęcić na odpoczynek. Zazwyczaj osoby saunujące robią 2-3 cykle. Ale wszystko zależy od osobistych preferencji.

3. W pierwszych minutach sesji w saunie warto usiąść w niższej części, gdzie temperatura jest łagodniejsza, a następnie można przenieść się wyżej, gdzie jest goręcej.

4. Po wyjściu z sauny ważne jest schłodzenie ciała. Można to zrobić poprzez prysznic z chłodną wodą lub wejście do chłodniejszego pomieszczenia. Pamiętajmy, zawsze chłodzimy się zaczynając od stóp!

5. Nie korzystaj z sauny pod wpływem alkoholu czy po posiłku. Alkohol może zaburzyć zdolność organizmu do regulacji temperatury, co stanowi ryzyko dla zdrowia.

6. Jeśli czujesz się źle, masz zawroty głowy, nudności, natychmiast opuść saunę. Zdrowie zawsze powinno być priorytetem.

7. Przed wejściem do sauny zaleca się umycie ciała, a po opuszczeniu sauny ponowne umycie skóry. 

8. Do sauny możesz wejść owinięta ręcznikiem bawełnianym lub z frotty (wystrzegaj się tych szybkoschnących, bo w saunie wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach). Koniecznie trzeba zabrać ze sobą ręcznik pod stopy, ewentualnie do leżenia. Zasada jest taka, że gołym ciałem nie możemy dotykać desek. Warto też zabrać ze sobą czapkę do sauny lub turban, które będą chronić włosy przed przesuszeniem. 

9. Nie zabieraj ze sobą biżuterii, od której możesz poparzyć skórę.

10. Pamiętaj o oddychaniu przez usta! Oddychanie przez nos, może podrażnić jego śluzówkę. 

Noclegi z sauną w górach Beskidach

Gdzie w takim razie saunować? Oczywiście, chyba w każdym większym mieście jest siłownia bądź basen z sauną. Jeśli jednak chcesz, by saunowanie było wyjątkowym doświadczeniem, warto połączyć je z wyjazdem np. w góry. W Beskidach, czy to w Szczyrku czy w Ustroniu, jest wiele obiektów noclegowych z sauną. My oczywiście zapraszamy do Panorama Górska Resort & Spa w Wiśle Malince. 

Nasz nowo otwarty obiekt zaprojektowany został tak, by dać gościom maksimum przyjemności z kontaktu z przyrodą. Dlatego, mamy dwie części spa. Jedna ukryta w budynku: jacuzzi i sauna mokra, w której wykonywane są zabiegi z peelingiem. Oraz część na zewnątrz – basen ze strefą relaksu i drewniane chatki, w których znajduje się duża sauna sucha, grota solna z tężnią, jacuzzi i miejsce na masaże na świeżym powietrzu. 

Ciekawostką, jest fakt, że po wyjściu z sauny można schłodzić się w strumyku, który płynie przez ogród. Jest tam również zamontowane specjalne wiadro, które również pomaga się chłodzić.

Jeśli więc szukacie noclegów z sauną w Beskidach, to zapraszamy do zapoznania się z naszymi pakietami!