10 atrakcji i ciekawych miejsc, które można zobaczyć w Wiśle

Przyjeżdżasz do Wisły i chcesz zaplanować sobie wolny czas? Zapraszamy do przeczytania naszego przewodnika o tym, co warto zobaczyć w Wiśle.

Kiedy wspominamy Wisłę, malownicze miasteczko położone w Beskidzie Śląskim, natychmiast naszą uwagę przykuwa jedna postać: Adam Małysz. Jego wpływ na popularność miasta jest niezaprzeczalna, ale Wisła to prawdziwe centrum turystyczne, doskonały kierunek dla miłośników skoków narciarskich, raj dla turystów szukających wytchnienia pośród beskidzkich pejzaży. Można tu zrelaksować się wśród pięknej przyrody, odpocząć w zjawiskowym spa, ale przede wszystkim spędzać aktywnie czas na wiele sposobów, ciekawych miejsc nie brakuje.

Co można zobaczyć w Wiśle

Nazwa Wisły nie jest przypadkowa. Leży u źródła “Królowej Polskich Rzek”, gdzie ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą Wisłę, najdłuższą rzekę w kraju.
To górskie miasteczko jest doskonałą destynacją na urlop, zarówno latem jak i zimą. Bogata baza noclegowa, piękne okolice, ciekawe szlaki turystyczne, liczne muzea, atrakcje, ściągają do Wisły spragnionych prawdziwego wypoczynku.
Czy warto jechać do Wisły i co jest ciekawego można tu zobaczyć? Przeczytajcie.

Co można zobaczyć w Wiśle – śladami Adama Małysza

1. Centrum Wisły przecina deptak spacerowy, liczne restauracje, fast foody oraz stragany z rękodziełem przyciągające mieszkańców i turystów. Niedaleko słychać szum dużej fontanny, co nadaje tej przestrzeni typowo letniskowy charakter. Nie można również zapomnieć o Domu Zdrojowym, gdzie mieści się Informacja Turystyczna oraz rzeźba Adama Małysza wykonana z… białej czekolady. Poprzednia rzeźba stała w tym miejscu ponad 20 lat, ale mocno nadgryziona zębem wymagała odświeżenia. Zdecydowano jednak wykonać nową, również z czekolady.

2. Będąc na deptaku, trzeba uważnie patrzeć pod nogi i nie z powodu dziur lub krzywo położonej kostki. Wmurowane są tutaj tablice upamiętniające znanych sportowców związanych z miastem. Słynną Aleję Gwiazd Sportu otwiera tablica upamiętniającą otwarcie skoczni w Malince, a kolejna oczywiście Adama Małysza.

3. Wspominając czekoladowego Adama Małysza i Aleję Gwiazd Sportu, nie można zapomnieć o skoczni narciarskiej w Wiśle Malince im. Adama Małysza. Powstała w 1933 roku, wówczas była cała drewniana. Na fali sukcesów skoczka zdecydowano się na gruntowną przebudowę i postawienie obiektu, który możemy dziś podziwiać. Zwiedzanie skoczni narciarskiej to nie tylko okazja do zobaczenia obiektu, ale także lepszego zrozumienia historii skoków narciarskich, osiągnięć sportowych. 

Spacerem po Wiśle

4. Ogród zmysłów w Centrum Edukacji Ekologicznej położony jest około 3 km od centrum Wisły. Zaprojektowany w taki sposób, by przez cały sezon wegetacyjny kwitły poszczególne gatunki kwiatów, zawsze było kolorowo i pachnąco. W centralnej części ogrodu przeznaczono miejsce dla krzewów. Wybrano odmiany, których korony można dowolnie przycinać i formować w określone kształty. Nie brakuje również małej architektury, ławek, leżaków, stref relaksu, jest most wiszący i kładka nad stawem. Informacje, opisy gatunków oraz ciekawostki na temat flory i fauny Beskidu Śląskiego w ogrodach Centrum Edukacji Ekologicznej znajdują się na podświetlanych totemach i panelach informacyjnych. Opisane są one również alfabetem Braille’a. Wymarzone miejsce na spacery.

5. Szlak wiślańskich niedźwiadków tworzy 9 rzeźb wykonanych z piaskowca. Pierwsze pojawiły się już w latach 60. XX wieku, był niedźwiadek na kuli i dwa mniejsze. W latach 80. maluchy w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęły. Kilkanaście lat temu zdecydowano stworzyć repliki, a następnie postawić kolejne. Urocze rzeźby kochają dzieci i dorośli, chętnie się z nimi fotografują, na dowód, że przeszli cały szlak.

Czy warto jechać do Wisły, by zaczerpnąć kultury?

6. Niedaleko rynku w Wiśle, w Parku Kopczyńskiego, mieści się Amfiteatr imienia Stanisława Hadyny. Na gości czeka 2,5 tysiąca miejsc, chociaż jedno jest zajęte na stałe. Nie, nie ma tam rezerwacji dla lokalnego oficjela. Na krzesełku w pierwszym rzędzie „zasiada” patron Stanisław Hadyna, założyciel i wieloletni kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Warto sprawdzać kalendarz imprez, w amfiteatrze sporo się dzieje m.in. jedna z najstarszych imprez folklorystycznych na terenie kraju.

7. Muzeum Beskidzkie Andrzeja Podżorskiego jest atrakcyjnym miejscem dla osób poszukujących wiedzy na temat historii, kultury i tradycji regionu Beskidów, a także dla tych, którzy cenią sobie różnorodne formy prezentacji dziedzictwa kulturowego i zorganizowane wydarzenia kulturalne.

8. 120 m długości i 25 m wysokości, wiadukt w Łabajowie zachwyci każdego. Zbudowany w latach 30. XX wieku, przetrwał zawieruchę wojenną i służy do dziś. Jeżdżą nim pociągi do stacji Wisła Głębce. Można również przejechać pod wiaduktem drogą, która prowadzi do Wisły Łabajowa. Murowana budowla o charakterystycznych łukach robi ogromne wrażenie. Należy dodać, że na tej samej linii kolejowej w Wiśle Dziechcince znajduje się podobnie zbudowany, ale znacznie mniejszy wiadukt.

9. Browar Wisła to znakomity przykład udanej rewitalizacji. Nadanie dworcowi kolejowemu nowej funkcji dało mu drugie życie, otworzyło na miasto i ludzi. Wybudowany w 1929 roku w związku z rozbudową linii kolejowej z Ustronia Polana, lata świetności miał już za sobą. Zamknięta kasa biletowa i poczekalnia przedstawiały smutny widok. Obiekt trafił w prywatne ręce i w 2020 roku otwarto Browar Wisła. Oddalony zaledwie 200 metrów od rynku, cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów. To tutaj, po długich wędrówkach spotykają się miłośnicy gór.

10. I ostatnia, ale nie najmniej ważna – przyroda. Wystarczy opuścić miejski deptak i gwarne centrum Wisły, skierować się w stronę jednej z wielu dolin, by znaleźć spokój i ciszę. Ci, którzy wędrują szlakami, potrafią uważnie patrzeć, znajdą w Wiśle miejsca niepowtarzalne, pełne uroku. W krajobrazie dominują lasy, łąki na zboczach gór, potoki. Miłośnicy bliskiego kontaktu z naturą doceniają trasy spacerowe. Każdy zakątek Wisły ma swoją specyfikę i wart jest bliższego poznania.