Festiwal Słowa Granatowe Góry im. Jerzego Pilcha

Największy festiwal literacki w Polsce to być może właśnie ten organizowany w Wiśle – Festiwal Słowa Granatowe Góry im. Jerzego Pilcha. Jaka jest idea wydarzenia, jak wygląda program festiwalu i jaki nocleg warto wybrać, przyjeżdżając do Wisły?

Jerzy Andrzej Pilch to polski pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy urodzony w 10 sierpnia 1952 w Wiśle. Tu spędził pierwszych dziesięć lat swojego życia. Zmarł 29 maja 2020 w Kielcach. Stąd wybrano Wisłę, jako miejsce organizacji Festiwal Słowa Granatowe Góry im. Jerzego Pilcha.

Festiwal Słowa Granatowe Góry im. Jerzego Pilcha w 2024 roku organizowany jest już po raz czwarty. Jego organizatorom udało się osiągnąć coś, co do tej pory wydawało się niemożliwe. Mimo że liczba czytanych książek każdego roku maleje, wydawać by się mogło, że ambitne treści coraz bardziej ustępują miejsca szybkiemu konsumowaniu treści rozrywkowych. Jednak każdego roku Festiwal Słowa Granatowe Góry im. Jerzego Pilcha gromadzi jednych z najbardziej znanych i uznanych autorów książek, dziennikarzy, osób popularyzujących kulturę i sztukę oraz twórców performance. W 2024 roku festiwal odbędzie się od 30 maja do 2 czerwca, przypada więc na okres Bożego Ciała.

Festiwal Słowa Granatowe Góry im. Jerzego Pilcha – program

W 2023 roku Wisłę podczas Festiwalu Słowa Granatowe Góry odwiedzili między innymi: Jarosław Kurski, Anna Dziewit-Meller, Wojciech Kuczok, Agata Twardoch, Agata Romaniuk, Maciej Makselon, Wojciech Jagielski, Kinga Strzelecka-Pilch. Poza spotkaniami i rozmowami na temat literatury, jej przenikania do świata, współczesnymi problemami, odbyły się również przedstawienia improwizowane, etnowarsztaty, wystawy, koncerty, spacery śladami Jerzego Pilcha, a nawet spacer ornitologiczny, warsztaty z dobrostanu oraz śniadanie pod drzewem opowieści. Jak będzie wyglądał festiwalowy program w 2024 roku? O tym przekonamy się już niedługo. Warto śledzić stronę granatowegory.pl.

Festiwal Słowa Granatowe Góry im. Jerzego Pilcha – noclegi

Wisła jest znana ze swojej rozbudowanej bazy noclegowej, jednak w szczycie sezonu i okresie świątecznym warto zarezerwować miejsce wcześniej. Festiwal odbywa się w różnych częściach miasta, dlatego nocleg w centrum nie jest konieczny, zwłaszcza że pomiędzy wybranymi lokalizacjami kursuje bus festiwalowy, ułatwiający uczestnikom przemieszczanie się na różne wydarzenia.

Wielu uczestnikom może przypaść do gustu Panorama Górska Resort & SPA, położona w Wiśle Malince, niedaleko skoczni im. Adama Małysza. Obiekt oferuje nowo wyremontowane pokoje, wygodne i jasne przestrzenie, domowe śniadania, a także piękny drewniany taras, idealny do porannej kawy z widokiem na zielony ogród. Panorama Górska dysponuje również atrakcyjnym spa, które obejmuje jacuzzi bezchlorowe, łaźnię parową, saunę infrared, podgrzewany zewnętrzny basen w sezonie letnim oraz urokliwe drewniane chatki z sauną parową, grotą solną z tężnią i jacuzzi. W obiekcie jest również możliwość umówienia się na relaksujący i błogo pachnący masaż ciała.

Przyjeżdżając więc na Festiwal można nie tylko cieszyć się literackimi dyskusjami i spotkaniami z autorami, ale także korzystać z bogatej oferty rekreacyjnej i relaksacyjnej, jaką zapewnia Panorama Górska.

Podsumowanie

Festiwal Słowa Granatowe Góry im. Jerzego Pilcha, największe tego typu wydarzenie literackie w Polsce, z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu i przyciąga coraz więcej entuzjastów literatury. W sercu malowniczej Wisły, festiwal tworzy unikalną przestrzeń dla rozmów o literaturze, sztuce i kulturze, oferując zarówno spotkania z wybitnymi twórcami, jak i bogaty program dodatkowy. Wydarzenie to, które jest hołdem dla dziedzictwa Jerzego Pilcha, stanowi ważny punkt na mapie kulturalnych wydarzeń w Polsce. Warto więc zaplanować wizytę na Festiwalu Słowa Granatowe Góry, nie tylko dla inspirachttps://panorama-gorska.pl/kontakt-panorama-gorska-wisla-resort-spa/ji literackich, ale także dla możliwości odpoczynku w otoczeniu pięknych krajobrazów i wyjątkowej atmosfery Wisły.